Форум за работни места во Македонија
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Форум за работни места во Македонија


 
HomeHome  Latest imagesLatest images  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

 

 борба против лажни работодавачи

Go down 
2 posters
АвторПорака
zoki_mk
Број на мислења : 1
Join date : 2008-12-12

борба против лажни работодавачи Empty
ПишувањеПредмет: борба против лажни работодавачи   борба против лажни работодавачи EmptyПет Дек 12, 2008 2:25 am

Ако не ви е познато во Македонија доста луѓе се лажно се преставуваат како агенции за вработување, кои нудат оваква или онаква работа во Македонија или странство со ветување за доста високи плати...
А такви огласи има низ сите весници и огласници,
Question на пример Барам работници за во Словенија плата 1300 евра... Question Exclamation
во Словенија нема шанси да се земе толкава плата кога се знае дека максимално за 1 час работа даваат 4 евра или 4€*10часа*26 работни денови=1040€, и тоа со платен стан и 1 оброк... Exclamation
а сега имаат криза и имаат вишок од 126838 странски работници, така да ги напуштаат и тие што се повеќе години вработени таму...
меѓутоа највеќе ми смета алчноста на Македонскиве агенциите за вработување и нивната фамозна членарина од 300 до 1500 денари Exclamation
Тие за да ти најдат работа треба да им платиш сума кои тие ти ја одредуваат, а при евентуалното вработување пак ти земаат 15-20% од првата плата, а и работодавачот и плаќа на агенцијата некоја сума за најдениот работник-значи дерење до коска....
Јас пак од моето искуство од Словенија, Германија и Англија, таму кога одиш во агенција за вработување ти бараат документи (лични документи и диплома/и) и ништо друго, а добиваш многу работи бесплатно како членарина во агенцијата, банковна сметка на твое име,здравствено и пензиско осигурување и обезбедено сместување(ако нема обезбедено работодавачот)...

Затоа предлагам бојкот на таквите "дерaчи", а власта нека направи една контрола на тој вид криминал.
А доколку отидете таму побараје им и лиценца (која сигурно ја немаат) и ќе ви биде јасно со кој имате работа.Ова го пишувам за да се заштитиме од таквото ЗЛО, затоа што има премногу луѓе кои платиле и биле изиграни, анекои инкасираат пари на макат на невработените, на кои секое денарче им е важно...
одбегнуваје ги следниве веб страни
www.rabota-posao.com -дај уплати во Прокредит банка 5,10 или 25 евра и крши глаа
http://www.advokatskoposrednistvo.i8.com/ - дај уплати во Прокредит банка 5,10 или 25 евра и крши глаа
www.Dubai-Hot-Jobs.blogspot.com - тука има понуди за работа но ништо прецизно
http://www.obogatitesebezpara.com/2174 - плати ни за лагите, како да се обогатиш кога треба на Х луѓе да им пратиш по 10 Евра
Вратете се на почетокот Go down
e-biznis
Број на мислења : 4
Join date : 2008-09-24

борба против лажни работодавачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: борба против лажни работодавачи   борба против лажни работодавачи EmptyСаб Дек 13, 2008 3:42 pm

Во право си, ги знам тие преварантски веб страни, едино таа Dubai-Hot-Jobs мислам дека е направена за да даде некои базични информации за работните места во Дубаи, ништо посебно не е, и не ми личи на превара некоја, ниту пак некаде имаат контакт или слично.
Вратете се на почетокот Go down
 
борба против лажни работодавачи
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Форум за работни места во Македонија :: Категорија :: Други информации-
Отиди до: